Virtual
Tour
Virtual Tour
Parent Portal

Co-Curricular Activities

In ASN all the co-curricular activities are well incorporated with the academic planner as they nurture and develop the various aspects of learning like- creativity, analytical thinking, team spirit, decision making giving the global dimension for better conceptual learning along with personality development through various clubs. The corridors of ASN are always abuzz with activities, events, workshops, seminars, competitions (intra and inter-school) to bring out the talent of each student who thrive in the vibrancy and dynamism of this institution.

January
21st Jan: Art With Junk Competition (Nursery Wing)

Position Nur A Nur B KG A KG B
First Tishya Bansal,
Vihaan Raj Sinha
Aaryan Madaan,
Raghavi Batra
Lavya Ahuja Jyotishmaan Das
Second Gautam Joshi Jaisnavi Ohdar Trisha Chaudhary Mehul.R.Chakarborty
Third Avyaan Dutta
Harshil Bansal
Amaira Wadhawan,
Azir Mansuri
Honey Aniruddh
Consolation Sukrit Shukla,
Mitashi Gupta,
Tvisha Chawla
Anubhuti Sareen Mishika Mittal,
Harjee Chawla
Naisha Meher Singh, Yashraj

Computer Prowess Competition

Position KG A KG B
First Trisha Choudhary, Namr Agamjyot
Second Trisha Sharma Riaan, Shresth
Third Lavya, Mriganka Jyotishman
Consolation Pranil Ayushman, Mehul

23rd Jan: Fancy Dress Competition ‘My Leader My Hero’ (Lower Primary Wing)

Position I A I B II A II B
First Aashvi Shukla Kiyarah Singh Aayush Kothari Yuvraj Sharma
Second Nihit Rai Aarav Shrivastav Aarush Madaan Ishaan Singh
Third Prince Singh Mukund Bhardwaj B. Shirish Yug
Consolation     Renit Gupta Adhiraj Roy

February
1st Feb: Pick and Speak Competition (Upper Primary Wing)

Position Class 3 Class 4 Class 5
First Sidhant Jain Aadya Arora Armaan
Second Diya Sethi Garima Singh Bhavleen Kaur
Third Aahna, Sarthak Aaradhya Singh Pranav
Consolation     Mannat Gakhar

 

12th Feb: English Calligraphy Competition (Upper Primary Wing)

Position III A III B IV A IV B V A V B
First S. Sai Sampada Garima Banerjee Aryan Singh Mridul Hasija Aditi Rajput Somya Gupta
Second Aahna Vashisht Twinjal Patel Aditya Anant Aditya Mathur Lavish Dedha Ayan Kanojia
Third Hardik Bansal Arnav Rawat Manish Vaani Gupta Mannat Gakhar Nipun Hada

13th Feb: English Calligraphy Competition (Nursery Wing)

Position KG A KG B
First Supram Satvik Yadav
Second Chavi Druhi Parashar
Third Yansh Kumar Riaan Batra

Hindi Calligraphy Competition (Nursery Wing)

Position KG A KG B
First Pranil Jha Yashraj
Second Anadhya Soni Praneet Yadav
Third Mishika Mittal Jyotishmann Das

14th Feb: Hindi Pratiyogita (Upper Primary Wing)

Position III A III B IV A IV B
First Aahna Vashisht Jesika Aryan Singh Aaditya Mathur
Second Tanul Pal Jisha Yousuf Dishani
Third S. Sai Sampada Diya Dishant Dhatwalia Saanvi

English Calligraphy Competition (Lower Primary Wing)

Position I A I B II A II B
First Aashi Singh Bhotik Singh Arica Arora Rishika
Second Ansh Bhati Ananya Bhagwat V. Kartikaran Ananya
Third Nikunj Garg Akshat Atreya Anika Goyal Lakshit Verma

Hindi Calligraphy Competition (Lower Primary Wing)

Position I A I B II A II B
First Chhabi Masum Kartik Sharma Rishika
Second Lavish Priya Singh Anvi Gupta Ishaan Singh
Third Tanishq Aarav Shrivastav Aadi Aadi S. Kirtivasan